Volati
English version
Logga in
  • Start
  • Vår historia
  • Vår ekonomi
  • Våra bolag
  • Vårt arbetssätt
  • Nyheter
  • Kontakta oss

Corroventa står aldrig stilla

Avfuktningsbranschen växer och utvecklas snabbt. Och Corroventa är en av de starka förändringskrafterna.
– Det är vi stolta över, säger Ian Poole, platschef på Corroventa i Tyskland.

Ian Poole har arbetat för Corroventa i Tyskland i 20 år. Han jobbar i staden Meerbusch, som ligger strax väster om Düsseldorf. Ians arbetsuppgift är att utveckla Corroventa. Det gäller att inte stå stilla, utan att ständigt förnyas i förhållande till konkurrenterna. – När jag kommer till jobbet på morgonen vet jag aldrig hur dagen ska se ut. Men det blir en hel del resor för min del – jag besöker kunder och jag håller seminarium, berättar Ian.

Hög teknisk kompetens

Ian Poole arbetar på Corroventa i Tyskland.

Ian Poole arbetar på Corroventa i Tyskland.

I Tyskland har Corroventa tre – snart fyra – kontor. Personalen har tillsammans över 70 års erfarenhet av att sälja och hyra ut maskiner för avfuktning.

– Vi anses vara ett företag med hög teknisk kompetens med pålitliga och tekniskt överlägsna produkter. Det är roligt! Ända sedan Ian började på Corroventa har trenden gått uppåt för företaget. Corroventa är väldigt väderberoende och de senaste tio åren har han märkt av de förändrade väderförhållandena i Europa.

– Tidigare hade vi vår största arbetsbelastning under vintern, när rör frös sönder för våra kunder, men idag är det sommarfloderna som ger oss mest jobb. Vi upplever att vädret blir mer och mer extremt, säger Ian. År 2007 tog Volati över ägarskapet i Corroventa och det fungerade bra, berättar Ian.

– Ägarbytet innebar en positiv utveckling för Corroventa, eftersom det tillförde nytt ungt blod i ledningen och därmed nya idéer samt viljan att expandera till nya marknader och länder. Ian fortsätter:

– Volati har också tillfört mer resurser till forskning och utveckling på vårt huvudkontor, vilket har påverkat försäljningen positivt. Tekniska innovationer har alltid varit vår starka sida.

Drivande krafter

Avfuktningsbranschen förändras snabbt och Ian berättar att Corroventa ses som en av de drivande krafterna bakom utvecklingen.

– Det är bra, det skapar värden och anseende, säger han. Vi ser oss ständigt omkring och undersöker möjligheten att testa nya segment inom branschen. Att ha svenska ägare fungerar bra, tycker Ian, trots att Volatis huvudkontor ligger hela 110 mil bort. – Hela företaget har inte möjlighet att träffas så ofta – det blir kanske en gång per år eller så. Men i det stora hela fungerar det utmärkt! säger Ian och skrattar.

  • Våra bolag
  • Corroventa
    • Ett fall för Corroventa
    • Starkaste året hittills
    • Corroventa står aldrig stilla
    • Så arbetar Corroventas vd
    • Corroventa satsar offensivt
  • GSS-gruppen
  • Kellfri
  • Sandberg & Söner
  • TeamOlmed
  • Tornum
  • Tidigare dotterbolag
Nyhetsbrev från oss?
Corroventa
GSS
Kellfri
Sandberg & Söner
Team Olmed
Tornum

Volati AB // Engelbrektsplan 1 // 114 34 Stockholm // Tel: 08-21 68 40 // E-post: info@volati.se // www.volati.se

  • Webbkarta
  • Anpassa
  • Om webbplatsen
  • Producerad av webbyrå DigiFactory